.: Akcja Katolicka Diecezji Zielonogórsko - Gorzowskiej - zapraszamy :.

Polecamy - "Partia komunistyczna wobec kościoła[...]"

Partia komunistyczna wobec kościoła i przejawów wiary katolickiej w swoich szeregach. Na przykładzie środkowego Nadodrza w latach 1945-1989

   Cechą charakterystyczną obecnego czasu w Kościele i społeczeństwie polskim jest dyskusja nad relacją pomiędzy człowiekiem wierzącym, a minionym systemem komunistycznym. Obraz tej relacji, na terenie naszej diecezji przedstawia ks. dr Dariusz Śmierzchalski-Wachocz, prof. WSD w Paradyżu i członek Szczecińsko-Kamieńskiej Metropolitalnej Komisji Historycznej, w książce pt. "Partia komunistyczna wobec kościoła i przejawów wiary katolickiej w swoich szeregach. Na przykładzie środkowego Nadodrza w latach 1945-1989" (s.552; oprawa twarda, cena 50 zł.). Książka ta pokazuje metody inwigilacji i indoktrynacji za pomocą, których łamano ludzkie sumienia w tamtych czasach. W książce zostało przedstawionych wiele wydarzeń, które dotyczyły licznych parafii obecnej diecezji zielonogórsko - gorzowskiej.
   Zainteresowanie tą publikacją jest duże, bowiem autor nie tylko odważnie opisuje postawy wielu znanych księży, ale również ujawnia nazwiska osób prześladujących Kościół i stosowane przez nich metody. Książka porusza tematy z historii najnowszej, co powoduje, że wiele osób przedstawionych w tym opracowaniu do dziś żyje i pełni często publiczne funkcje. Publikacja ta stanowi jednocześnie doskonałe studium historyczno-socjologiczne naszej diecezji. Z racji pozytywnego wydźwięku książki i jej pożytecznej roli będziemy wdzięczni za zainteresowanie tą publikacją.

   Jestem wdzięczny Autorowi za trud dotarcia do dokumentów i publikację´ książki, która zwłaszcza dziś, w okresie zacierania różnic między prawdą i fałszem nt. pracy Kościoła w okresie komunistycznej, dozowanej "wolności", staje się lekturą z kategorii prawie sensacji, nie do podważenia jednak, dzięki nieustannie przytaczanym źródłom. Dzięki tej publikacji widać na nowo, że za bycie człowiekiem wierzącym i praktykującym w polskich latach powojennych płaciło się różne, niekiedy niemałe ceny. Dobrze, że możemy dziś o tym się dowiedzieć i że możemy za wielu z tych prawych ludzi podziękować.

Abp Józef Michalik
Ze wstępu


Cena książki: 50 zł.

Zamówienia na książkę można kierować na adres:
Pisemnie: ul. Aliny 7, 65-329 Zielona Góra lub e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.">'+addy_text94003+'<\/a>'; //-->

Telefonicznie: tel./fax 068 320 72 96 lub 068 453 97 71 w dni robocze między 8:00 a 16:00

Zamówienie zostanie zrealizowane po dokonaniu wpłaty na konto KSM (należy wyraźnie wpisać kto jest osobą wpłacającą). Istnieje także możliwość otrzymania książki za pobraniem (realizuje poczta i należność jest regulowana w momencie otrzymania książki).

Książkę można nabyć osobiście w biurze AK i KSM.
 

Jan Paweł II z przemówienia do polskich biskupów w styczniu 1993r.

"Niezastąpionym środkiem formacji apostolskiej świeckich są organizacje, stowarzyszenia i ruchy katolickie. Wśród nich szczególne miejsce zajmuje Akcja Katolicka, która kiedyś w Polsce była tak żywa i przynosiła tyle wspaniałych owoców. Trzeba więc, aby na nowo odżyła".

 
 

Copyright © 2013 Akcja Katolicka Diecezji Zielonogórsko - Gorzowskiej. Wszelkie prawa zastrzeżone. Designed by JoomlArt.com. Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.